2025 m. gegužės 15 d. Brazilijos žemės ūkio ministerija patvirtino informaciją apie H5N1 atvejį Brazilijos komerciniame paukštininkystės ūkyje ir pažymėjo, kad buvo skubiai imtasi visų būtinų priemonių ligos protrūkiui suvaldyti. Paukštienos gamybos įmonėje Rio Grande do Sul, kurioje nustatytas paukščių gripas, 2024 m. buvo paskersta apie 629 mln. arba 11,5 proc. visų Brazilijos viščiukų broilerių. Įmonė yra trečia pagal dydį broilerių mėsos eksportuotoja Brazilijoje. Praėjusiais metais įmonėje buvo pagaminta 35 proc. viso šalies kalakutienos ir 35,3 proc. kiaušinių.
Dalis Brazilijos paukštienos eksporto partnerių, tokių kaip Japonija, Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Filipinai yra pasirašę sutartis, pagal kurias paukščių gripo atveju būtų stabdomas importas tik iš ligos paveiktų regionų, todėl prekyba su šiomis šalimis neturėtų sutrikti. Tačiau pagrindinė Brazilijos paukštienos eksporto šalis – Kinija, į kurią 2024 m. buvo eksportuota 562,21 tūkst. tonų, visiškai sustabdė braziliškos paukštienos importą. Sutarties nėra pasirašiusi ir septintoji pagal dydį braziliškos paukštienos eksporto partnerė Europos Sąjunga. Draudimą braziliškos paukštienos importui įvedė ir kaimyninė Argentina, palikusi leidimą importuoti tik vienadienius viščiukus ir perinti skirtus kiaušinius iš patikimų tiekėjų.
2024 m., palyginti su 2023 m. paukštienos importas iš Brazilijos sumažėjo 0,8 proc., iki 286,42 tūkst. t ir siekė 31,7 proc. viso ES paukštienos importo. Remiantis naujausiais EK duomenimis, 2025 m. sausio mėn. braziliškos paukštienos importas, palyginti su tuo pačiu 2024 m. laikotarpiu, padidėjo 8,3 proc., iki 34,98 tūkst. t ir sudarė 38,8 proc. viso ES paukštienos importo, todėl tikėtina, kad pasikeitusi situacija gali turėti įtakos artimiausio laikotarpio paukštienos kainoms.
Šaltiniai: wattagnet.com, EK