„Claas“ įmonių grupei 2023-tieji buvo geri metai

Grįžti atgal

Didelė paklausa, stabilizuotos tiekimo grandinės ir daugybė užsakymų lėmė sėkmingą „Claas“ įmonių grupės 2023-jų finansinių metų pabaigą. Apie tai Vokietijoje įsikūrusi bendrovė pranešė praėjusių metų pabaigoje. Finansiniai metai baigėsi puikiais rezultatais.
Apyvarta didėja
Žinomo vokiečių žemės ūkio technikos gamintojo pateikti duomenys rodo, kad praėjusiais 2023 metais „Claas“ įmonių grupės apyvarta siekė 6,1 mlrd. EUR arba beveik 25 proc. daugiau negu 2022 m. Pasak finansų direktoriaus Hennerio Biottcherio (Henner Böttcher), pasauliniu mastu veikianti šeimos įmonė didesnę apyvartą pasiekė pirmiausia Šiaurės Amerikoje ir ypač Europoje.
“Ženklus praėjusių metų apyvartos šuolis atspindi didelę žemės ūkio technikos paklausą. Dabar, kai po pandemijos tiekimo grandinės vėl stabilizavosi, dėl gerų komandinių rezultatų galėjome nuosekliai apdoroti labai didelius užsakymų kiekius ir pristatyti savo žemės ūkio techniką klientams visame pasaulyje”, – praneša „Claas“ generalinis direktorius Janas-Hendrikas Moras (Jan-Hendrik Mohr).
Geri finansiniai rodikliai
Pakankamai geri ir kiti finansiniai rodikliai. Pelnas prieš apmokestinimą padidėjo daugiau kaip tris kartus – nuo 166,3 mln. EUR 2022 m. iki 522,4 mln. EUR praėjusiais 2023 m. Grynasis pelnas padidėjo iki 347,1 mln. EUR. “Sėkmingai išrašę 350 mln. EUR vertės vekselių ir iki 850 mln. EUR padidinę sindikuotą paskolą bei kartu pratęsę jos terminą, dar kartą gerokai sustiprinome savo finansinį lankstumą”, – sako finansų direktorius Biottcheris. Šiuo metu bendrovėje dirba 12 131 darbuotojas.

Traktorius Claas Xerion 12.650 yra viena iš 2023 metų naujovių

Kitas sėkmingų metų pagrindas buvo tai, kad pasiteisino daugelis iš naujų produktų. Praėjusių metų vasarą Šiaurės Amerikoje buvo pristatytas „visų laikų galingiausias Claas traktorius“ – 12 serijos Xerion. Šie galiūnai pasižymi ne tik nauja trikampe vikšrine pavara, bet ir daugybe pagalbinių sistemų. Sėkmė parodoje „Agritechnica 2023“ taip pat rodo, kad koncepcija pasiteisina. Claas Xerion 12.650 Terra Trac gavo nominaciją „Metų traktorius 2024“, o visa serija apdovanota kaip „Žemės ūkio mašina 2024“ galingų traktorių kategorijoje.
Grūdinių augalų derliaus nuėmimo mašinų pardavimus didino naujieji javų kombainai Claas Evion. Pasak „Claas“, ši serija yra skirta mažesniems ūkiams.

Naujasis javų kombainas Claas Evion

Skaitmeninė pažanga
„Claas“ įmonių grupė yra atvira pažangai ir skaitmeniniams sprendimams. Parodoje „Agritechnica 2023“, greta išmaniųjų mašinų, buvo pristatoma pagrindinė naujovė – globali skaitmeninė ekosistema Claas Connect. Ji dar glaudžiau sujungs mašiną ir ūkį, debesiją ir partnerių programas bei žemdirbį ir realizavimo partnerius. Ši sistema internete turėtų pradėti veikti 2024 m. rudenį. „Autonomija ir dirbtinis intelektas – tai temos, kurios lems žemės ūkio technikos ateitį. Išmaniosios žemės ūkio mašinos ženkliai prisideda prie tvarumo ir, svarbiausia, prie maisto tiekimo užtikrinimo“, – sako generalinis direktorius Moras.
Vokiečiai, kurdami naujas technologijas, remiasi ne vien savo inovacinėmis pajėgomis. Kartu su startuoliu „AgXeed“ ir ilgamete partnere „Amazone“ praėjusių metų rugsėjo mėn. buvo įkurtas pirmasis pasaulyje, gamintojus vienijantis, žemės ūkio technikos autonomijos tinklas 3A – Advanced Automation & Autonomy.

Sistema „3A – Advanced Automation & Autonomy“ buvo apdovanota parodos „Agritechnica 2023“ sidabro medaliu

Automatizavimas ir dirbtinis intelektas
Bendradarbiavimo tikslas – skatinti žemės ūkio procesų automatizavimą ir autonominių žemės ūkio mašinų kūrimą. Pavyzdžiui, traktorius Claas Xerion 12.590 Terra Trac jau turi, taip vadinamą, Autonomy connect, skirtą visiškai automatizuotiems ir autonominiams lauko darbams. Parodoje „Agritechnica 2023“ su bendrovėmis „AgXeed“ ir „Thermal Drones“ taip pat buvo pristatytas bendras projektas. Naudojant dronus, lauke galima aptikti stirnų jauniklius. Tada ši informacija, naudojant dirbtiniu intelektu pagrįstą programinę įrangą, susiejama su automatiniu arba visiškai autonominiu žalienų pjovimu traktoriniu agregatu arba robotu.
Dėl dviejų jubiliejų 2023-ieji finansiniai metai „Claas“ įmonių grupei taip pat buvo ypatingi. Prieš 50 metų Vokietijoje Harsevinkel apylinkėse buvo pagamintas pirmasis savaeigis smulkintuvas. O standartiniai traktoriai gaminami jau 20 metų. Po to, kai 2019 m. pavasarį iš Le Mano (Prancūzija) gamyklos išvažiavo 150 000-asis traktorius, tikimasi, kad jubiliejiniais 20-aisiais metais bus įveikta 200 000 riba.
2024 m. perspektyvos
Tačiau ateities perspektyvos nėra tokios puikios. „Naujaisiais finansiniais metais turėsime pasiruošti sudėtingesnėms rinkos sąlygoms. Viena vertus, užsakymų srautas normalizuojasi. Kita vertus, paklausa mūsų pagrindinėse rinkose Vidurio ir Vakarų Europoje bei Šiaurės Amerikoje, dėl didelės infliacijos ir dažnesnių geopolitinių neramumų, pastebimai mažėja”, – pabrėžia generalinis direktorius Moras. Tačiau: „Claas“ ir toliau nuosekliai laikysis dabartinių įvykių fone pasirinktos strategijos ir toliau vystys savo stipriąsias puses.“
Ateinančiais metais svarbiausias dėmesys ir toliau bus skiriamas naujų produktų ir technologijų kūrimui. Technologiniai sprendimai, kurie anksčiau buvo svarstomi atskirai, ateityje bus dar glaudžiau susieti ir pateikti klientams.

Dr. Remigijus Zinkevičius, VĮ Žemės ūkio duomenų centras

Scroll to Top