„John Deere“ atleidžia darbuotojus, o „Claas“ trumpina darbo laiką

Grįžti atgal

Koncernas „John Deere“ praneša, kad trijose gamyklose, esančiose Jungtinėse Amerikos Valstijose, planuoja atleisti apie 600 darbuotojų. Tuo tarpu, firma „Claas“ vasaros laikotarpiu trumpina darbo laiką.
CNN praneša, kad nuo šių metų rugpjūčio 30 d. dviejose koncerno „John Deere“ gamyklose Ajovoje bus atleista apie 310 darbuotojų, o Ilinojaus valstijoje esančioje gamykloje – dar 280. Dviejose Ajovos valstijoje esančiose gamyklose gaminamos statybos ir miško ūkio mašinos, o Ilinojaus valstijoje – javų kombainai. Javų derliaus nuėmimo mašinų gamyba bus perkelta į naują gamyklą Meksikoje.
Tai naujausias žinomo žemės ūkio technikos gamintojo sprendimas atleidžiant darbuotojus per pastaruosius metus. Mažėjant pajamoms iš žemės ūkio veiklos Jungtinėse Amerikos Valstijose, „John Deere“ bando tapti technologijų bendrove. „Pokyčiai daromi dėl sumažėjusios šiose gamyklose gaminamų produktų paklausos“, – teigiama bendrovės pareiškime naujienų kanalui. Siekdama geriau prisitaikyti prie būsimos paklausos, bendrovė ir toliau imsis aktyvių veiksmų, kad sumažintų gamybą ir sandėliuose susikaupusių atsargų kiekį.
Po to, kai buvo paskelbta, kad 2023 m. bendrovės grynasis pelnas siekė daugiau nei 10,16 mlrd. JAV dolerių, šių metų gegužės mėn. jau buvo prognozuojama, kad einamųjų metų grynasis pelnas sieks tik apie 7 mlrd. JAV dolerių. Apyvartos sumažėjimą lėmė didesnės gamybos sąnaudos ir mažesnės eksporto apimtys. Dėl nenuspėjamų orų klientai atsargiau priima sprendimus dėl naujos technikos pirkimo. „Tikimės, kad 2024 m. antroje pusėje paklausa palaipsniui mažės“, – sakė bendrovės ryšių su investuotojais direktorius Josh Beal naujienų kanalui CNN. „Tiksliau, mūsų gamybos apimtys antrąjį pusmetį mažės labiau nei paklausa, nes imsimės aktyvių veiksmų, kad sumažintume atsargų kiekį sandėliuose“. Tai taikoma visoms pagrindinėms „John Deere“ traktorių rinkoms: Pietų Amerikai, Europai ir net Šiaurės Amerikai. „Manome, kad toks požiūris mums geriausiai padės atkurti paklausą mažmeninėje prekyboje 2025 m.“ – sakė direktorius.
JAV žemės ūkis susiduria su sunkumais, o ūkių skaičius pastaraisiais metais sumažėjo. JAV žemės ūkio departamento (USDA) duomenimis, tikimasi, kad 2024 m. grynosios ūkių pajamos sumažės 43 mlrd. dolerių arba apie 27 proc. Nors apdirbamojoje pramonėje darbo vietų skaičius stabilizavosi, nuo metų pradžios dirbančiųjų JAV mašinų gamybos sektoriuje sumažėjo apie 9 000.
Ženkliai sumažėjus žemės ūkio technikos pardavimų apimtims, po vasaros atostogų daugiau kaip dviems mėnesiams pagrindinėje bendrovės „Claas“ gamykloje Harsewinkel įvedamas sutrumpintas darbo laikas. Bendrovės duomenimis, iki rugsėjo mėnesio bus nutraukta reguliari javų kombainų gamyba. Žemės ūkio technikos gamintojo atstovo spaudai pranešime rašoma: „Dėl dabartinės sunkios ekonominės padėties, kuri ypač paveikė žemės ūkio sektorių, „Claas“ planuoja šią vasarą (nuo liepos 12 d. iki 2024 m. rugpjūčio 30 d.) pagrindinėje gamykloje Harsevinkelyje kai kurių gamybos sričių darbuotojams pratęsti įprastinę prastovą, o rugsėjo mėnesį tris savaites dirbti trumpiau.“ Nuo 2024 m. rugsėjo 2 d. iki 20 d. pasirinktose srityse laikinai sutrumpintas darbo laikas turėtų padėti užtikrinti esamas darbo vietas ilguoju laikotarpiu ir įveikti laikiną užsakymų sumažėjimą. Darbo laiko sutrumpinimas palies 900 gamybos ir administracijos darbuotojų. Savaeigių smulkintuvų ir traktorių gamyba tęsiama pagal planą.
Šią drastišką priemonę taiko ne tik „Claas“. Birželio pabaigoje buvo paskelbta, kad „AGCO Fendt“ keliose gamyklose paskelbė sutrumpintą darbo laiką, kuris turėtų trukti iki rugpjūčio pradžios.
Aukštutinės Austrijos žemės ūkio technikos gamintoją „Pöttinger“ taip pat ištiko krizė. Joje 200 iš 1 200 darbuotojų vasarą keturias savaites turės registruotis bedarbiais. Tai paveiks Grieskircheno apskrityje esančias gamyklas. Be to, 450 administracijos darbuotojų solidarizuojasi išeidami savaitės nemokamų atostogų. Apskritai, įtempta situacija pas visus žemės ūkio technikos gamintojus. Po keleto rekordinių metų dabar pardavimų apimtys mažėja. Atrodo, kad žemdirbių paklausa yra patenkinta ir naujos investicijos planuojamos labai atsargiai.
Vyr. specialistas, dr. Remigijus Zinkevičius, ŽŪDC

Scroll to Top