Japonų koncernas „Kubota“, kurio metinė apyvarta siekia apie 20 mlrd. eurų, yra trečias pagal dydį žemės ūkio technikos gamintojas pasaulyje. Šio koncerno gamyklose ir atstovybėse visame pasaulyje dirba 50 350 darbuotojų. Jis veikia 120-tyje, o savo atstovybes turi 40 šalių. Europoje Japonijos bendrovė turi 14 gamyklų ir daugiau kaip 1 300 prekybos atstovybių. Japonų koncernas „Kubota“ savo produkciją Europoje parduoda jau 50 metų. Jubiliejaus proga, daugeliui netikėtai, buvo pristatyta eilė naujovių.
Japonų koncernas „Kubota“ stebina nauja strategija, nebesiūlydamas vis didesnės galios traktorių. Turėtų būti siūlomi išmanūs sprendimai žolinių pašarų derliaus dorojimui, namų ūkių ir vejų priežiūrai bei aukštos kokybės vynuogininkystės, sodininkystės ir daržininkystės produktų auginimui. Tai norima pasiekti per autonomines mašinas, tvarią techniką ir tvarias tiekimo grandines.
Koncernas „Kubota“ pristatė be vairuotojo dirbančio savaeigio pesticidų purkštuvo prototipą, kuris yra skirtas darbui citrusinių vaisių plantacijose. Autonominiame purkštuve KFast numatoma įrengti nuo 2 000 iki 4 000 litrų talpos rezervuarą. Specialūs purkštuvo KFast jutikliai skenuoja medžių lapiją ir įjungia tik reikiamus purkštukus. Jei vaismedžių nėra, pesticidai nepurškiami. Tokiu būdu siekiama sutaupyti nemažai augalų apsaugos produktų. Planuojama, kad rinkoje jis pasirodys maždaug po 2 metų. Šią išmaniąją techniką planuojama panaudoti ir soduose bei vynuogynuose.
Autonominis savaeigis pesticidų purkštuvas Kubota KFast.
Vynuogynuose naudojant japonų sukurtą prikabinamą ultravioletinių spindulių įrenginį, siekiama ženkliai sumažinti augalų apsaugos produktų sąnaudas. Specialiai nustatytu dažnumu vykstantys ultravioletinių spindulių blyksniai, turėtų ne tik sumažinti augalų jautrumą drėgmės trūkumui ir šalnoms, bet ir padaryti juos atsparesnius grybinėms ligoms. Tikimasi, kad kultūrinių augalų apšvitinimas ultravioletiniais spinduliais leis ženkliai sumažinti fungicidų sąnaudas.
Vynuogių priežiūros agregatas su prikabinamu ultravioletinių spindulių įrenginiu
Pristatyta Kubota traktorių su patobulinta transmisija ir nauju terminalu serija M 7004. Mažesnės galios modelius, kuriuose pavaros yra perjungiamos esant apkrovai, dabar galima įsigyti su šešiais skirtingais frontaliniais krautuvais. Koncernui „Kubota“ frontalinius krautuvus specialiai gamina bendrovė „MX“. Šie traktoriai su integruotais krautuvais ypač tinka specializuotiems gyvulininkystės ar mišriems ūkiams. Didesnės galios modeliuose su pačių sukurta bepakope KVT transmisija įdiegtos tinklo ir telemetrijos funkcijos. Dabar traktorininkas kabinoje suras didesnį terminalą. Praplatintas ir įlipimas į kabiną. Kad būtų lengviau atlikti techninę priežiūrą, pagerinta prieiga prie radiatoriaus. Pačioje KVT transmisijoje įdiegta aktyvioji stovėjimo kontrolė.
Naujasis traktorius Kubota M 7004 su ritinių presu, palaikančiu padargų valdymo sistemą (TIM)
Kuriant autonomines transporto priemones, traktoriaus padargų valdymo sistemai (TIM) buvo suteiktos papildomos funkcijos. Dabar traktoriaus užpakaliniu hidrauliniu keltuvu galima automatiškai reguliuoti mineralinių trąšų barstomosios sklaidomųjų diskų aukštį, o centrine traukle – jų posvyrio kampą. Tai reiškia, kad sklaidomieji diskai visada yra tinkamoje padėtyje, nepriklausomai nuo mineralinių trąšų kiekio barstomosios trąšadėžėje ir traktoriaus vėžių gylio.
Autonominis traktorius Kubota M 7 su pakabinamu vertikalių rotorių kultivatoriumi
Koncernas „Kubota“ jau pristatė be vairuotojo ratu važiuojantį autonominį traktorių M 7, tačiau, kada autonominius žemės ūko agregatus pamatysime laukuose, dar neaišku.
Dr. Remigijus Zinkevičius, VĮ Žemės ūkio duomenų centras vyr. specialistas